Home Business & Community High School Track and Field Gulf Coast 8 Conference Tournament results

High School Track and Field Gulf Coast 8 Conference Tournament results

485
Gulf Coast 8 Conference- Track and Field

Weeki Wachee hosted the Gulf Coast 8 Conference on Thursday, April 14, 2022.
Nature Coast Tech, Hernando, Central, Springstead, and Weeki Wachee were joined by Lecanto, Citrus, and Crystal River.

Boys Team Results
Springstead 134
Lecanto 124
Hernando 111
Nature Coast Tech 89
Citrus 78
Weeki Wachee 57
Crystal River 50
Central 46

Girls Team Results
Lecanto 174.5
Nature Coast Tech 154
Hernando 97.5
Citrus 88
Springstead 67
Cyrstal River 51
Central 28
Weeki Wachee 27

Field Results for Hernando County Schools

Javelin
Girls Results
Nature Coast Tech- Rachel Hartman 27.05m
Nature Coast Tech- Jalisa Brunson 23.85m
Nature Coast Tech- Selena Rastatter 20.38m
Hernando- Mckenzie Harvey 15.57m
Weeki Wachee- Kristina Grafski 15.51m
Weeki Wachee- Mackenzie Flood 15.25
Nature Coast Tech- Zoe Miller 14.48m
Hernando- Ka’Mari Latimer 14.03,
Springstead- Izabeljean Kunda 11.32
Springstead- Makynna Phelps 8.15m
Boys Results
Nature Coast Tech- Jose Flores 42.62m
Springstead- Taylor Fussell 36.18m
Hernando- Cybryon Peeples 35.09m
Nature Coast Tech- Christian Cromer 33.25m
Weeki Wachee- R’Mayni Young 29.80m
Central- Isaiah Beutler 29.33m
Weeki Wachee- Mikel Theriault 27.87m
Centra-l Christopher Lastre 27.10m
Hernando- Leandre Wright 26.58m
Nature Coast Tech- Brady Nowlan 22.38m
Weeki Wachee- Rocco Orlando 22.35m
Springstead- William Ford 21.90m
Hernando- Devin Williams 21.80m
Central- Anthony Green 16.79m
Weeki Wachee- Alfred Holmes 16.60

Discus
Girls Results
Nature Coast Tech- Heaven Lee 27.08m
Weeki Wachee- Shalena Owens 24.98m
Hernando- Mckenzie Harvey 22.49m
Hernando- Ka’Mari Latimer 21.65m
Nature Coast Tech- Isabella Castillo 19.36m
Nature Coast Tech- Zoe Miller 18.53m
Nature Coast Tech- Isabella Monegro 17.30m
Weeki Wachee- Nakyia Holmes 17.05m
Weeki Wachee- Maiah Hodge-Mauldin 16.96m
Springstead- Jenny Zhuo 14.06m
Springstead- Izabeljean Kunda 13.60m
Weeki Wachee- Kristina Grafski 12.96m
Springstead- Makynna Phelps 11.80m

Boys Results
Hernando- Devin Williams 43.04m
Weeki Wachee- Rocco Orlando 35.15m
Hernando- Jayshawn Nance 32.48m
Nature Coast Tech- Aydan Cespedes 28.74m
Weeki Wachee- Nicholas McMurray 27.80m
Springstead- Martez Archibald 26.08m
Springstead- William Ford 24.32m
Central- Christopher Lastre 24.27m
Central- Anthony Green 23.50m
Hernando- Cybryon Peeples 19.94m
Springstead- Leonard Rakowski 19.86m
Central- Isaiah Beutler 17.60m

Shot Put
Girls Results
Nature Coast Tech- Heaven Lee 9.89m
Nature Coast Tech- Zipporah Charlson 8.33m
Hernando- Ka’Mari Latimer 7.78m
Hernando- McKenzie Harvey 7.34m
Nature Coast Tech- Zoe Miller 7.30m
Weeki Wachee- Madison Greer 6.71m
Springstead- Jenny Zhuo 6.45m
Weeki Wachee- Madison Tannerbaum 5.52m
Weeki Wachee- Kristian Grafski 5.43m
Springstead- Izabeljean Kunda 5.20m
Springstead- Makynna Phelps 4.98m
Weeki Wachee- Kendall (Caroline) Luke 4.13m

Boys Results
Hernando- Devin Williams 14.12m
Weeki Wachee- Nicholas McMurray 12.11m
Hernando- Jayshawn Nance 11.97m
Nature Coast Tech- Christian Cromer 11.72m
Springstead- Martez Archibald 11.59m
Springstead- Brian McKinney 10.40m
Hernando- Brenden Mitchell 10.39m
Central- Anthony Green 10.11m
Weeki Wachee- Mikel Theriault 9.47m
Central- Christopher Lastre 9.04m
Nature Coast Tech- Michael Hill Williams 8.63m
Springstead- Leonard Rakowski 8.24m
Hernando- Cybryon Peeples 8.16m

Triple Jump
Girls Results
Nature Coast Tech- Kendal Haff 10.73m
Nature Coast Tech- Alysia Graham 9.94m
Central- Katelynn Green 9.50m
Springstead- Lyn’Neyah Hicks 9.32m
Springstead- Gianna Sheppard 9.25m
Nature Coast Tech- Isabella Castillo 9.03m
Central- Jade Harper 8.96m

Boys Results
Weeki Wachee- Anthony Wilson 12.49m
Hernando- Dauntevian Williams 12.40m
Springstead- Caidell Gilbert 12.22m
Springstead- Ronnie Roberts Jr. 12.18m
Nature Coast Tech- Allen Ho 11.34m
Central- Jahlon Blackman 11.05m
Nature Coast Tech- Aydan Cespedes 10.91m
Nature Coast Tech- Chris Horan 10.81m
Central- Jeff Porte 10.67m
Springstead- Zion McKenzie 10.08m
Weeki Wachee- Alex Wilson 9.93m

Long Jump
Girls Results
Nature Coast Tech- Kendal Haff 5.33m
Nature Coast Tech- Alysia Graham 4.78m
Springstead- Lyn’Neyah Hicks 4.31m
Springstead- Jaden O’neal 4.08m
Nature Coast Tech- Briana Seaman 4.03m
Weeki Wachee- Justice Katerle 3.87m
Weeki Wachee- Mya Gomes 3.81m
Central- Janiah Seabrooks 3.56m
Weeki Wachee- Ivyannca Perez 3.53m
Central- Emani Humphrey 2.76m

Boys Results
Hernando- Dauntevian Williams 6.22m
Springstead- Caidell Gilbert 5.99m
Nature Coast Tech- Kevani Jones 5.83m
Nature Coast Tech- Aydan Cespedes 5.82m
Springstead- Divine Torain 5.75m
Springstead- Connor McCazzio 5.71m
Hernando- Demarcos Langley 5.51m
Nature Coast Tech- Chris Horan 5.15m
Central- Jahlon Blackman 5.12m
Weeki Wachee- Elijah Smith 5.00m
Weeki Wachee- Anthony D’Angelo 4.99m
Weeki Wachee- Jacob Lawson 4.75m
Central- Jeff Porte 4.60m

Pole Vault
Girls Results
Nature Coast Tech- Andrea Florkowski 2.00m
Springstead- Raelee Surak 1.85m
Springstead- Lyn’Neyah Hicks 1.85m
Springstead- Aaliya Cameron 1.70m
Boys Results
Springstead- Taylor Fussell 2.60m
Springstead- Hunter Gloetzner 2.60m

High Jump
Girls Results
Hernando- Sy Crowley 1.57m
Nature Coast Tech- Ryelynn Hazard 1.52m
Hernando- Jada Lance 1.47m
Springstead- Kayla Kaczenski 1.47m
Springstead- Jenna Ludwig 1.32m
Boys Results
Springstead- Divine Torain 1.87m
Weeki Wachee- Anthony Wilson 1.82m
Springstead- Caidell Gilbert 1.77m
Springstead- Ronnie Roberts Jr. 1.77m
Central- Sebastian Rosado 1.67m
Nature Coast Tech- Allen Ho 1.62m
Weeki Wachee- Rocco Orlando 1.62m
Central- Jeff Porte 1.52m
Central- Jahlon Blackman 1.52m

4 x 800 Relay
Girls Results
Nature Coast- 11:16.24
Baileigh Crandall, Ashlyn Senzig, Vanessa Vastano, Addison Cunane

Weeki Wachee- 12:25.36
Laine Arza, Madison Attilli, Kendall (Caroline) Luke, Kaliyah Williams

Springstead- 13:02.96
Alexis Allen, Elizabeth Allen, Jenny Zhuo, Aaliya Cameron

Boys Results
Nature Coast- 8:59.71
Adam Rahman, Kadin Rahman, Brayden Barrett

Springstead- 9:27.66
Andrew Brittain, Isaac Rosario, Gianni Rodriguez Gracia, Elijah Toler

Hernando- 9:36.05
Cason Piermatteo, Jesse Foulks

4×400 Relay
Girls Results
Nature Coast- 4:52.97
Addison Cunane, Baileigh Crandall, Brooklyn Mulac

Springstead- 4:55.85
Alexis Allen, Elizabeth Allen, Isabella Allen, Amelea Arcidiacono

Central- 5:06.71
Tanekkia Burton, Miericle Davis, Elise McLeod, Alexis Farrell

Weeki Wachee- 5:08.46
Laine Arza, Kaily Guilfuchi, Aaliyah Cox, Ivyannca Perez

Boys Results
Springstead- 3:37.87
Breon Wade, Tyree Davis, Antonio Depina, Yadiel Vazquez

Nature Coast- 3:42.19
Adam Rahman, Kadin Rahman, Carlos Rodriguez, Brayden Barrett

Central- 3:47.10
Sebastian Rosado
Hernando- 3:47.85
Vernon Watson, Cason Piermatteo

Weeki Wachee- 4:15.71
Eryk Marcuccio, Giovaniel Martinez, Jacob McGeehan, Jacob Lawson

4x 100 Relay
Girls Results

Hernando- 51.10
Jada Lance, Sy Crowley, A’Reginae White, Chaneille Richardson

Nature Coast- 53.89
Anayah Bailey, Praise Lawson, Ryelynn Hazard, Briana Seaman

Weeki Wachee- 54.36
Ciara Rowden, Nevaeh Clark, Aaliyah Cox, Mya Gomes

Central- 54.49
Shailah Soto, Tanekkia Burton, Miericle Davis, Katelynn Green

Boys Results
Hernando- 43.35
Demarcos Langley, Vernon Watson

Springstead- 44.94
Ronald Montalvo, Raul Maldonado, Antonio Depina, Connor McCazzio

Nature Coast- 44.95
Allen Ho, Carlos Rodriguez, Kevani Jones, Carlos Mendez

Weeki Wachee- 46.32
Jisir Allen, Adrian Cabezudo, Bakari Hodge-Mauldin, Alex Wilson

300 Hurdles
Girls Results
Nature Coast Tech- Alysia Graham 47.43
Nature Coast Tech- Kendal Haff 51.60
Hernando- Chaneille Richardson 53.55
Central- Katelynn Green 55.19
Springstead- Emma Wozniak 1:01.61
Nature Coast Tech- Lisa Rosario 1:02.62
Springstead- Fiona Lane 1:04.25
Boys Results
Springstead- Antonio Depina 42.96
Springstead- Raul Maldonado 44.84
Central- Sebastian Rosado 45.88
Nature Coast Tech- Chris Horan 47.01
Hernando- Bruce Woods Jr. 47.44
Weeki Wachee- Anthony Wilson 48.15
Weeki Wachee- Giovaniel Martinez 48.72
Nature Coast Tech- Carolos Mendez 49.99
Hernando- Malachi Wright 50.06

100 Hurdles
Girls Results
Nature Coast Tech- Alysia Graham 15.20
Nature Coast Tech- Kendal Haff 16.30
Central- Katelynn Green 16.52
Hernando- Chaneille Richardson 16.61
Weeki Wachee- Gabrielle Scott 18.60
Nature Coast Tech- Lisa Rosario 18.64
Hernando- A’Lasia Bolton 19.66
Weeki Wachee- Savannah Knight 19.93
Springstead- Fiona Lane 20.00
Weeki Wachee- Justice Katerle 20.66
Springstead- Emma Wozniak 20.90

Boys Results
Weeki Wachee- Anthony Wilson 16.25
Springstead- Antonio Depina 17.19
Nature Coast Tech- Chris Horan 17.97
Nature Coast Tech- Allen Ho 18.90
Weeki Wachee- Alex Wilson 19.12
Hernando- Malachi Wright 19.85
Weeki Wachee- Isaiah Casanova 20.89
Hernando- Bruce Woods Jr. 21.28

3200 Meters
Girls Results
Hernando- Remi Lay 13:13.51
Weeki Wachee- Alexis Ledbetter 15:12.11