72.9 F
Spring Hill
Friday, July 1, 2022
HomeSpringstead hosts Track Invitational
Array

Springstead hosts Track Invitational

- Advertisement -

Springstead High School hosted the second Invitational track and field meet for the season. Lecanto, Central, Springstead, Weeki Wachee, Hernando, Hudson, and Fivay were present and ready to compete.

- Advertisement -

As there are students who are participating in track, who are currently involved in other sports- attendance and results may change from meet to meet.

Hernando’s track coach Jon Malandrucco explained they are seeking ways to build up their students’ confidence.

“We’ve got to get these kids confident,” Malandrucco said. “Because the confidence level isn’t here.”

Weeki Wachee and Springstead both had a high representation for their schools during the invitational.

- Advertisement -

“It’s a matter of seeing where we are and getting a baseline,” Weeki Wachee girls track coach Patrick Skipper said. “We got a lot of new kids running this year, and we’ll work our way down from there.”

Weeki Wachee boys track coach Shane Tarbox said,

“We have a lot of young guys and not senior-heavy, and some students are still trying to find their place where they fit in as far as track goes. It will give us coaches an idea of what we need to work on and where these kids need to focus themselves.”

For the Springstead girls track coach, he is happy to say that it is more about getting the experience than setting any records.

“I do not get excited at these early meets,” Myers said. “This is just a starting point.”

Girls Top 3 Performers Break down at the Springstead Invitational for Hernando County Schools

     -100 Meters Finals:

Placed 1 Central Sania Bowers 13.29

Placed 3 Springstead Serenity Capel 13.79

Placed 5 Central Jasmine Games 14.00

     -200 Meters Finals

Placed 1 Sania Bowers 27.75

Placed 3 Springstead Serenity Capel 28.31

Placed 5 Central Kayla Dawson 29.04

     -400 Meters Finals

Placed 1 Springstead Katelynn Sims 59.60

Placed 4 Springstead Yanializ Bonnelly 1:07.19

Placed 5 Springstead Ivey Francher 1:08.12

     -800 Meters Finals

Placed 1 Springstead Kylie Kanaar 2:28.69

Placed 4 Hernando Alyssa Byerley 2:49.97

Placed 5 Hernando Kara Wilson 2:52.56

     -1600 Meters Finals

Placed 1 Springstead Kylie Kanaar 5:57.81

Placed 3 Springstead Lily Schultze 6:09.22

Placed 6 Weeki Wachee Eva Newhall 6:26.37

     -3200 Meters Finals

Placed 1 Weeki Wachee Alexis Ledbetter 13:41.50

Placed 2 Springstead Lily Schultze 13:42.68

Placed 6 Springstead Audrey Selby 15:23.94

     -100 Hurdles Finals

Placed 2 Weeki Wachee Sherrie Difrank 17.82

Placed 3 Weeki Wachee Taylor Drummond 17.95

Placed 4 Weeki Wachee Victoria Gray 20.13

     -300 Hurdles Finals

Placed 2 Springstead Charlize Soares 52.31

Placed 3 Weeki Wachee Sherrie Difrank 54.84

Placed 4 Weeki Wachee Nicla Gentile 1:01.55

     -4x 100 Relay Finals

Placed 1 Central Sania Bowers, Kayla Dawson, Jasmine James, Chardonnay Bowers 53.88

Placed 2  Springstead Olivia Deloach, Serenity Capel, Katelynn Sims, Stephanie Triantafillou  54.16

Placed 3 Weeki Wachee Taylor Drummond, Nicola Gentile, Giavana Seaman, Mya Gomes 59.04

     -4x 400 Relay Finals

Placed 1 Springstead Katelynn Sims, Yanializ Bonnelly, Serenity Capel, Ivey Francher  4:34.74

Placed 4 Hernando Alyssa Byerley, Tiyonna Perkins, Bailey Burdin, Madison Griffin  4:57.81

Placed 5 Weeki Wachee Jasenia Arrington, McKenna Smith, Eva Newhall, Alexis Ledbetter  5:05.27

     -4x  800 Relay Finals

Placed 1 Springstead Yanializ Bonnelly, Kylie Kanaar, Alyssa Williams, Alexandra Calvert 11:04.70

Placed 2 Weeki Wachee Alexis Ledbetter, Eva Newhall, Giavana Seaman, Jasenia Arrington 11:33.71

     -Long Jump Finals

Placed 1 Springstead Charlize Soares 4.57m

Placed 3 Springstead Olivia Deloach 4.34m

Placed 6 Springstead Kylie Kanaar 4.11m

     -Triple Jump Finals

Placed 1 Springstead Charlize Soares 10.38m

Placed 5 Weeki Wachee Nicla Gentile 7.74m

     -Shot Put

Placed 1 Hernando Nakayla Roberts 10.91m

Placed 2 Springstead Tallia Russell 10.09m

Placed 4 Hernando Brianna Mobley 8.39m

     -Disc Finals

Placed 1 Springstead Tallia Russell 29.93m

Placed 5 Hernando Brianna Mobley 21.90m

Placed 6 Hernando Amelia Bunting 18.70m

Boys Top 3 Performers Break down at the Springstead Invitational for Hernando County Schools

     -100 Meters Finals:

Placed 1 Central Tayvon Brown 10.96

Placed 2 Weeki Wachee Omair Forde 11.83

Placed 3 Springstead Nathan Sims 11.98

     -200 Meters Finals

Placed 1 Central Tayvon Brown 23.10

Placed 4 Springstead Anthony Alexis 24.24

Placed 6 Weeki Wachee Omari 24.64

     -400 Meters Finals

Placed 4 Springstead Matthew Maldonado 58.12

Placed 5 Springstead Vincent Lynch 58.14

Placed 8 Hernando Blake Smith 59.62

     -800 Meters Finals

Placed 2 Central Corien Canada 2:06.17

Placed 5 Weeki Wachee Chris Lahman 2:16.28

Placed 6 Weeki Wachee Davin Stranger 2:18.36

     -1600 Meters Finals

Placed 1 Hernando Ross Stalcup 4:41.56

Placed 2 Central Corien Canada 4:41.91

Placed 3 Springstead Rayaan Kader 4:49.24

     -3200 Meters Finals

Placed 1 Hernando Ross Stalcup 10:13.00

Placed 2 Springstead Rayaan Kader 10.38.00

Placed 3 Springstead Joseph Ostroski 11:11.00

     -110 Hurdles

Placed 1 Weeki Wachee David Richards 16.75

Placed 2 Springstead Noah Holmes 17.11

Placed 5 Weeki Wachee Seth Tarbox 19.60

     -300 Hurdles Finals

Placed 1 Weeki Wachee David Richards 42.57

Placed 3 Springstead Noah Holmes 44.48

Placed 6 Springstead Sean Fribley 48.00

     -4×100 Relay Finals

Placed 1 Springstead Nathan Sims, Sean Fribley, Matthew Maldonado, Anthony Alexis  45.48

Placed 3 Weeki Wachee Anthony D’Angelo, Omari Forde, David Richards, Perry Nation  46.37

Placed 4 Central Robert Harrington, Tayvon Brown, Contae Cason, Clarence Cason 46.38

     -4 x 400 Relay Finals

Placed 2 Springstead Vincent Lynch, Adrian Fribley, Cayman Ogden, Noah Holmes  3:48.09

Placed 5 Hernando Andre Fuller, Darrien Smith, Cisro Hill, Perry Grant  3:59.71

Placed 7 Weeki Wachee Josh Morales, Zach Morales, Jaden Tannenbaum, Davin Stranger 4:10.02

     -4 x 800 Relay Finals

Placed 2 Weeki Wachee Davin Stranger, Chris Lahman, Josh Morales, Jaiden Raghunandan 9:09.12

Placed 3 Springstead Rayaan Kader, Joseph Ostroski, Brian Wirth, John Parker  9:30.14

     -High Jump Finals

Placed 1 Weeki Wachee Amar Walker 1.80m

Placed 2 Springstead Ryan Russell 1.75m

Placed 5 Weeki Wachee Joseph Bowermaster 1.65

     -Long Jump Finals

Placed 7 Weeki Wachee Omari Forde 4.94m

Placed 8 Springstead Vincent Lynch 4.75m

Placed 9 Weeki Wachee Anthony D’Angelo 4.59m

     -Triple Jump Finals

Placed 1 Weeki Wachee David Richards 12.26m

Placed 2 Weeki Wachee Amar Walker 11.65m

Placed 5 Springstead Adrian Fribley 10.78m

     -Shot Put Finals

Placed 1 Springstead Zayne Barry 13.00m

Placed 2 Weeki Wachee John Mangarillo 11.44m

Placed 7 Springstead Ryan Russell 10.26m

     -Discus Finals

Placed 1 Springstead Ryan Russell 36.84m

Placed 2 Springstead Zayne Barry 36.40m

Placed 6 Weeki Wachee John Mangarillo 31.02m

Lecanto Early Bird Invitational results can be viewed here: https://florida.tfrrs.org/results/58222/Lecanto_High_School_Early_Bird_Invitational/

Leslie Stein
Leslie Stein
Leslie Stein has over 35 years experience as a Speech-Language Pathologist working with neurologically impaired adults. She received her undergraduate and graduate degrees at the University of South Florida in Speech Pathology. Leslie specializes in caring for individuals who have been effected by multiple medical conditions both acute and degenerative. Populations she cares for includes, but is not limited to, patients suffering from the symptoms of Stroke, Parkinsons, Alzheimers/Dementia, Multiple Sclerosis, and ALS which can adversely affect communication, cognition and swallow. Many years of experience has provided her with extensive knowledge and skills when developing individualized therapeutic techniques to help these patients return to their prior level of functioning or improving the quality of their life.
RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular